کشف داروی درمان مسمومیت با قرص برنج در ایران تاریخ : چهارشنبه، 13 آبان ماه ، 1394
موضوع : اخبار رسمي


یک استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد که برای نخستین بار در دنیا موفق شده داروی درمان مسمومیت با قرص برنج (فسفید آلومینیوم) را تهیه و تولید کند.

به گزارش بچه شیعه، دکتر حسین نیک‌ نهاد که مطالعه بر روی درمان مسمومیت با قرص برنج را از سال 1388 در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شیراز آغاز کرده گفت: با مصرف قرص برنج، ترکیب آلومینیوم فسفید با اسید معده و آب واکنش نشان داده و تولید گاز فسفین می‌کند که سمی بسیار مهلک برای سلول‌های بدن است و به سرعت تولید انرژی سلول را متوقف کرده و سالانه تعداد بسیاری را به کام مرگ فرو می‌برد.



وی با بیان اینکه مسمومیت با قرص برنج تاکنون درمان خاصی نداشته و بالغ بر 70 درصد افرادی که دچار مسمومیت می‌شوند جانشان را از دست می‌دهند، گفت: درمان این مسمومیت عمدتاً به صورت حمایتی و عمومی است و پس از هند، ایران بیشترین آمار مرگ و میر در اثر مسمومیت با قرص برنج را در دنیا دارد، به‌ طوری که سالیانه بیش از 700 نفر در کشور در نتیجه مسمومیت با این قرص جان خود را از دست می‌دهند.

استاد دانشکده داروسازی شیراز، ادامه داد: نخستین مطالعات برای درمان این مسمومیت بر روی سلول آغاز شد و با توجه به مکانیسم سمیت فسفین، ترکیبات مختلف مورد مطالعه قرار گرفت سپس ترکیب موثر در سلول ابتدا بر روی حیوانات آزمایشگاهی مطالعه شد و پس از کسب نتیجه موفقیت آمیز و مطالعه بی ضرر بودن این ترکیب برای بدن، فرمولاسیون قابل مصرف برای انسان از داروی DHA تهیه شد.

وی با بیان اینکه ترکیب به دست آمده از نوع طبیعی است که مشتق آن در بدن تولید می‌شود، افزود: در هفته‌های اخیر با تزریق دارو به هفت بیمار مبتلا به مسمومیت با قرص برنج که پنج نفر از آنان در یکی از مراکز مسمومیت‌های تهران و دو نفر نیز در مرکز مسمومیت‌های شیراز بودند موفق به نجات جان هر هفت نفر از مرگ شدیم که این نتیجه کاملا رضایت بخش و امیدوارکننده بود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تصریح کرد: مصرف این دارو در انسان توسط کمیته اخلاق دانشگاه علوم پزشکی شیراز به تایید رسیده است و امیدواریم پس از مطالعه در موارد بیشتری از مسمومان به مرحله تولید انبوه در کشور برسد.

دکتر نیک‌ نهاد کشف این دارو را حاصل پنج تز تحقیقاتی دانشجویان دانشکده داروسازی شیراز در رشته‌های داروسازی و کارشناسی ارشد سم شناسی عنوان و اضافه کرد: داروی تولید شده باید به صورت چند ساعت متوالی و تا زمان دفع کامل سم از بدن تزریق و تجویز شود.

منبع: ایسنا


قرص-برنج درمان-مسمومیت-با-قرص-برنج مرگ-با-قرص-برنج درمان بیماری مرگ



منبع این مقاله : پایگاه فرهنگی مذهبی خبری بچه شیعه
http://www.bacheshie.ir

آدرس این مطلب :
http://www.bacheshie.ir/modules.php?name=News&file=article&sid=1788