تعدادی از داروهای ضد افسردگی با ابتلا به آب تاریخ : يكشنبه، 16 خرداد ماه ، 1389
موضوع : اخبار رسمي


تعدادی از داروهای ضد افسردگی با ابتلا به آب مروارید ارتباط دارند

یک مطالعه که در کانادا انجام شده نشان می دهد، خطر ابتلا به آب مروارید در افراد مسنی که یک نوع از داروهای ضد افسردگی را مصرف می کنند، بیشتر است.    بر اساس این مطالعه که در مجله Ophthalmology منتشر شده است، به نظر می رسد که مصرف داروهای ضد افسردگی مهار کننده انتخابی بازجذب سرتونین، خطر ابتلا به آب مروارید را حدود ۱۵ درصد افزایش می دهد.
در این مطالعه پژوهشگران یک موسسه تحقیقاتی در کانادا نتیجه بررسی اطلاعات حدود ۱۹ هزار فرد ۶۵ ساله و مسن تر را که تمامی آنها آب مروارید داشتند با حدود ۱۹۰ هزار فرد عادی مقایسه کردند.
در این مطالعه دیده شد که داروی “لووکس” (Luvox ) یا “فلووکسامین” (fluvoxamine) خطر ابتلا به آب مروارید را ۳۹ درصد، داروی “افکسور” (Effexor) یا “ونلافاکسین” (venlafaxine) خطر ابتلا به این بیماری را ۳۳ درصد و داروی “پاکسیل” (Paxil) یا “پاروکسیتین”(paroxetine) خطر ابتلا به آب مروارید را ۲۳ درصد افزایش می دهد.
لنز چشم دارای گیرنده های سروتونین است و مطالعه بر روی حیوانات نشان داده است که سروتونین اضافی می تواند لنز چشم را کدر و مات کرده و به تشکیل آب مروارید منجر شود.
با این وجود این مطالعه نشان داد که تمامی داروهای ضد افسردگی چنین خاصیتی ندارند و ظاهرا برخی از این داروها با ابتلا به آب مروارید ارتباطی ندارند.


منبع این مقاله : پایگاه فرهنگی مذهبی خبری بچه شیعه
http://www.bacheshie.ir

آدرس این مطلب :
http://www.bacheshie.ir/modules.php?name=News&file=article&sid=216