وِیژه نامه حجاب و عفاف تاریخ : يكشنبه، 20 تير ماه ، 1389
موضوع : اخبار رسمي


باعرض سلام و احترام خدمت تمامی کاربران خواهری که با حفظ عفاف و حجاب خود پرچم همه بچه شیعه های آقا امیرالمومنین را بالا بردن و بالا نگه داشته اند و موجب شادی دل خانم حضرت زهرا(س) شدند

اگر یک نگاهی به صفحه تقویم بی اندازدید می بینید که در روز دوشنبه 1389/4/21 به نام روز حجاب و عفاف در تاریخ ملی ما ایرانیان ثبت شده است و به مناسبت این روز یک ویژه نامه ای همراه با تصویرهای یک چادر جدید به نام (جلابیب) برای شما عزیزان آماده کرده ایم و امیدواریم که بخوانید و ببینید و مورد پسند شما قرار بگیرد.

به مناسبت روز عفاف و حجاب ؛ نگاهی به مبانی «حجاب و عفاف» از ديدگاه قرآن  در اين مقاله «مبانی عفاف و حجاب» از ديدگاه قرآن بيان شده است شايد پاسخی حقيقی به نيازهای درونی و بازگشت به گرايش‌های فطری جامعه انسانی باشد.
 
به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) نگاهی به مبانی «حجاب و عفاف» كه برخاسته از حقايق دين و فطرت انسان است، در عصر حاضر پاسخی حقيقی به نيازهای درونی و بازگشت به گرايش‌های فطری جامعه انسانی است كه سلامت، امنيت، معنويت و كمال را در خانواده و اجتماع ميسور می‌سازد، از اين روی در اين مقاله «مبانی عفاف و حجاب» از ديدگاه قرآن بيان شده است.
بنابر گزارش ايكنا در قرآن كريم بيش از ده‌ آيه در مقوله حجاب و عفاف آمده است از جمله؛ آيه 31 سوره مباركه نور «وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَیَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا یُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا ...»، آيه 59 سوره احزاب «یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِينَ یُدْنِينَ عَلَیْهِنَّ مِن جَلَابِيبِهِنَّ..» و ... همچنين حجاب در كلام الله مجيد در اين دو سوره مباركه به صراحت و وضوح تبيين شده است و در اين آيات شريفه حدود حجاب، آثار و كاركردهای آن بيان شده است. مفهوم و ابعاد حجاب حجاب در لغت به معنای مانع، پرده و پوشش آمده است، استعمال اين كلمه، بيش‎تر به معنی پرده است اين كلمه از آن جهت مفهوم پوشش می‎دهد كه پرده وسيله پوشش است ولی هر پوششی حجاب نيست؛ بلكه آن پوششی حجاب ناميده می‎شود كه از طريق پشت پرده واقع شدن صورت ‎گيرد. حجاب، به معنای پوشش اسلامی بانوان، دارای دو بعد ايجابی و سلبی است؛ بعد ايجابی آن، وجوب پوشش بدن و بعد سلبی آن، حرام بودن خودنمايی به نامحرم است و اين دو بعد بايد در كنار يكديگر باشد تا حجاب اسلامی محقق شود.
حجاب فيزيكی بدن
حجاب فيزيكی بدن همان محوری است كه مورد توجه اكثر دانشمندان، علما، فقها و روشنفكران بوده است، اين بخش از حجاب محسوس‌ترين جنبه آن است كه در آيات شريفه قرآن كريم در سوره نور و احزاب به اين نوع از حجاب با عنوان «خُمار» و «جلباب» تأكيد ويژه شده است. اين مصحف شريف از دو نوع حجاب و شيوه پوشش زن سخن به ميان آورده است؛ «خمار» و «جلباب» كه از خمار در آيات سوره نور سخن گفته شده است و می‌فرمايد: « وَليضرِبنَ بِخُمُرِ هِنَّ عَلی جُيوبِهِنَّ..»، «خمارهای خود را بر گريبان‌های خويش بيفكنيد» كه اين قسمت آيه بيان‌گر كيفيت پوشش است.
نوع دوم پوشش جلباب است كه در سوره احزاب به‌ آن اشاره شده است «يا أَيهَا النَبی قُل لِأَزواجِكَ و بَناتِكَ وَ نِساءِ المُؤمِنينَ يدُنينَ عَلَيهِنَّ مِن جَلا بيبهنَّ ذلِِكَ أَدنی أَن يعرِفنَ و لايوذَينَ و كان الله غفوراَ رحيماَ.» «اى پيامبر به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوشش‌هاى خود را بر خود فروتر گيرند اين براى آنكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند [به احتياط] نزديكتر است و خدا آمرزنده مهربان است».
همچنين علامه طباطبايی در تفسير الميزان در ذيل آيه شريفه آورده است: «الجلابيب جمع جلباب و هوثوب تشتمل به المرأه فيغطّی جميع بدنها او الخمار الذی تغطّی به رأسها و وجهها.» (طباطبايی، 1396 هـ . ق ، ج 16 : 361) «جلابيب جمع جلباب است و آن لباسی است كه زن آن را در بر می‌كند و همه بدن خود را می‌پوشاند يا مقنعه‌ای است كه سر و صورت خود را به آن می‌پوشاند.» بعد ديگر حجاب از ديدگاه قرآن و روايات «حجاب در نگاه»، «حجاب در گفتار»، «حجاب در رفتار» و «حجاب در قلب» كه با مطالعه اين دستورات درمی‌يابيم كه در دين مبين اسلام با طرح و تأكيد حجاب به تمام جوانب شخصيت زن و مرد در اجتماع توجه كرده است. اما امروز 21 تير ماه با عنوان روز عفاف و حجاب را در حال سپری می‌كنيم كه بانويی شهد شهادت را از گوهر عفاف نوشيد، «الشربينی» زن مسلمان 32 ساله تحصيل‌كرده در رشته پزشكی حدود 10 روز پيش در دادگاه كشوری كه عنوان آزادی را بر دوش می‌كشد با ضربات چاقو به شهادت رسيد، و امروز بر ما است كه راهش را ادامه دهيم و او را شهيد حجاب بخوانيم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


عفاف و حجاب-ویژه نامه عفاف و حجاب-حجاب دختران-دختران محجبهمنبع این مقاله : پایگاه فرهنگی مذهبی خبری بچه شیعه
http://www.bacheshie.ir

آدرس این مطلب :
http://www.bacheshie.ir/modules.php?name=News&file=article&sid=287