تعدادي از مدارس وهابي در استان : تاریخ : پنجشنبه، 31 تير ماه ، 1389
موضوع : اخبار رسمي


تعدادي از مدارس وهابي در استان سيستان و بلوچستان که با نام پوششي مدارس ديني اهل سنت فعاليت مي کنند و از طريق دلارهاي نفتي وهابيون بعضي از کشورهاي عربي منطقه تغذيه مي‌شوند اخيرا در پوشش گرفتن پول از تجار بلوچ حاضر در دوبي به صورت غير مستقيم از وهابيون اماراتي پول دريافت کرده اند .

اين در حالي است که اين مدارس ديني وهابي مروج سلفي گري در استان بوده و ارتباط علمي نزديکي با بعضي از مدارس ديني وهابي مطرح در  پاکستان دارند.

به اعتقاد ناظران سياسي علت بوجود آمدن جريانات تروريستي همچون گروهک جندالله وجود چنين مدارسي و محتواي آموزشي نزديک به آموزه هاي وهابيت در اينگونه مدارس بوده و تاثير پذيري تعدادي از اساتيد بعضي از مدارس ديني اهل سنت از اساتيد مدارس وهابي در پاکستان  نيز از ديگر عوامل شکل گرفتن جريان وهابي در ميان بعضي از طلاب اهل سنت اين استان بوده است . اين در حالي است که قانون نظارت بر مدارس ديني اهل سنت همچنان در سيستان و بلوچستان اجرا نمي شود . گفته مي شود حاکم امارات متحده عربي در سفر اخير خود به کشور عربستان سعودي موافقت خود را با فعاليت تبليغي وهابيون در اين کشور اعلام نموده است. وي  ضمن موافقت با فعاليت تبليغي اين افراد در کشور متبوع خود ، نيمي از مخارج گروههاي تبليغي وهابيون که به کشور ايران اعزام مي شوند را نيز تقبل نموده است. در بازجويي هاي اوليه از 8 عضو دستگير شده گروهک ريگي در اردبيل مشخص شد دو نفر از اين گروه رأساً در عمليات تروريستي انفجار اتوبوس سپاه در سيستان و بلوچستان مسئوليت عملياتي داشته اند. اين افراد براي ديدار با يکي از اعضاي گروهک که در زندان اردبيل دوران محکوميت خود را سپري مي کند اعزام شده بودند.


منبع این مقاله : پایگاه فرهنگی مذهبی خبری بچه شیعه
http://www.bacheshie.ir

آدرس این مطلب :
http://www.bacheshie.ir/modules.php?name=News&file=article&sid=312