ویكی ‌لیكس؛ ماشین جدید دروغ ‌پردازی آمر تاریخ : پنجشنبه، 6 آبان ماه ، 1389
موضوع : اخبار رسمي


پایگاه اینترنتی ویكی‌لیكس كه در خصوص نیات پشت پرده به ظاهر افشاگری‌هایش و همچنین صحت اسنادی كه منتشر می‌كند، تردیدهای بسیاری مطرح است، دروغ‌های بزرگی را نیز كه دولت آمریكا به ایران نسبت می‌دهد، در میان اسناد به‌اصطلاح محرمانه خود گنجانده است.


 
 به گزارش فارس، پایگاه اینترنتی ویكی‌لیكس چندی است به انتشار تعدادی از اسناد ارتش آمریكا اقدام كرده است كه گفته می‌شود محرمانه بوده‌اند ولی در حقیقت تنها شامل برخی موضوعات كاملا بدیهی در كنار دروغ‌هایی بزرگ از نوع آمریكایی می‌شود كه در پشت پرده انتشار آنها سایه دولت آمریكا و كاخ‌سفید مشاهده می‌شود؛ هر چند بعضا در میان این دروغ‌های بزرگ برخی آمار و ارقام را نیز می‌توان مشاهده كرد كه با وجود صحت آنها پیش از این هرگز به آنها اشاره‌ای نشده بود.

پایگاه ویكی‌لیكس روز گذشته 400 هزار سند محرمانه از اسناد ارتش آمریكا در خصوص جنگ عراق را منتشر كرد. برخی فعالان وبلاگی در آمریكا اعتقاد دارند كه انتشار این اسناد چیزی جز تبانی و همكاری بین سایت "ویكی‌لیكس " و دولت آمریكا نبوده است.

این اسناد منتشر شده نسخه‌های دیجیتال و بدون امضا بوده است به همین دلیل نمی‌تواند به شكل زیاد قابل استناد باشد. از همه جالب‌تر اینكه این اسناد به سرعت در دسترس مردم قرار گرفته و رسانه‌های آمریكایی خبرهای مرتبط با آن را پوشش قابل توجهی داده‌اند.

در حالی كه همین رسانه‌ها خبرهای مربوط به كشته شدن غیرنظامی‌ها در افغانستان و عراق را بسیار كم اهمیت می‌دانستند و پوشش مناسبی نمی‌داند و بعضا آن را انكار می‌كردند.

حال در میان این اسناد بخش‌هایی در رابطه با ایران گنجانده شده است و رسانه‌های غربی و بویژه آمریكایی ضمن سوء‌استفاده از این دروغ‌های بزرگ از نوع آمریكایی، بخش‌هایی از این سند را كه مدعی است "ایران، مهمات و تسلیحات شیمیایی در اختیار شبه‌نظامیان در عراق قرار داده است تا بمنظور حمله علیه غیرنظامیان و اهداف آمریكایی از آنها استفاده كنند" برجسته كرده‌اند.

برخی رسانه‌های دیگر نیز به بخش‌هایی از این به‌اصطلاع سند محرمانه پرداخته‌اند كه ادعا می‌كند "ایران جنگی را در سایه با نیروهای آمریكا در عراق به اجرا درآورد و تهران گروه‌های ویژه‌ای را در عراق برای انجام حملاتی علیه نیروهای ائتلاف و مقامات دولت عراق آموزش داده و تجهیز كرده بود ".

علاوه براین، در این اسناد جدید در خصوص جنگ عراق این موضوع آمده است كه "3 تبعه آمریكایی كه سال گذشته دستگیر شده‌اند و در ایران تحت بازداشت قرار دارند، به هنگام دستگیری در خاك عراق بوده‌اند ".

وزارت دفاع آمریكا (پنتاگون) چند روز پیش در خصوص انتشار 400 هزار سند جدید ویكی‌لیكس درباره جنگ عراق هشدار داده بود.

تحلیلگران بر این باورند كه با وجود خفقان رسانه‌ای كه در آمریكا حاكم است و تبلیغاتی كه وزارت دفاع آمریكا برای انتشار این اسناد محرمانه انجام می‌دهد، به نظر می‌رسد انتشار این اسناد نیز داستانی ساختگی از جانب دولت آمریكا باشد تا اذهان عمومی را منحرف كرده و در عوض دروغ‌های بزرگی را كه آمریكا آنها را حقایقی محرمانه می‌نامد در سراسر جهان ترویج كند چرا كه در غیر اینصورت و با توجه به این موضوع كه پنتاگون از احتمال انتشار چنین اسنادی مطلع بود، قطعا قبل از انتشار آنها اقدامی را صورت می‌داد. اما نه تنها وزارت دفاع آمریكا هیچ اقدامی را برای ممانعت از انتشار این اسناد به عمل نیاورده است، بلكه تبلیغات رسانه‌ای ویژه‌ای را نیز در این زمینه به خدمت گرفته است.  

 


ویكی ‌لیكس؛ ماشین جدید دروغ ‌پردازی آمریكامنبع این مقاله : پایگاه فرهنگی مذهبی خبری بچه شیعه
http://www.bacheshie.ir

آدرس این مطلب :
http://www.bacheshie.ir/modules.php?name=News&file=article&sid=501